Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Spotkanie absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie przygotowujących obchody pięknego jubileuszu stulecia szkoły przyniosło pierwsze owoce. Dostępny jest między innymi audiobook „Norwid Współczesny. Absolwenci i Nauczyciele czytają Norwida". Możemy usłyszeć Władysława Klimaszewskiego, Gabrielę Sieńkowską, Wojciecha Jabłońskiego czy Ryszarda Morkę...

Audiobook, jak podkreślają jego pomysłodawcy i realizatorzy, jest zwieńczeniem pracy i zaangażowania wielu wspaniałych osób związanych emocjonalnie z I LO. Celem było przybliżenie wielkiej poezji Norwida współczesnym, za pośrednictwem bardzo modnej dziś formy obcowania z literaturą – audiobooka.

„Praca nad tekstami Norwida, zamieszczonymi w naszym audiobooku, połączyła co najmniej trzy pokolenia" – dodają realizatorzy. – „Chodziło nam o to, by słowa poety zabrzmiały w ustach tych, którzy przed laty recytowali je na szkolnych uroczystościach czy konkursach, zmagali się z nimi na lekcjach polskiego jako nauczyciele i uczniowie, czytali je dla siebie w wolnych chwilach i tych, którzy po raz pierwszy mieli okazję głośno je wypowiedzieć. Na naszej płycie Norwida czytają absolwenci, którzy w szkolnych latach uczestniczyli w konkursach recytatorskich, ale także dzisiejsi profesjonaliści - aktorka, śpiewak operowy, dziennikarze radiowi. Usłyszymy na niej także głosy rozpoznawalnych w Polsce ludzi biznesu i mediów. Norwida czytają też „kultowi" nauczyciele naszego liceum, których nikt chyba nigdy nie słyszał czytających poezji, bo uczyli nas chemii, matematyki, biologii, wf. czy p.o.:) Czytają też niezapomniane polonistki, które próbowały zaprzyjaźnić nas z Norwidem, co przychodziło im, bądźmy szczerzy, z trudem, ale głównie z winy naszej, uczniów, a nie Norwida. Listę lektorów uzupełniają m.in. pracownicy szkoły, dyrektorzy, nauczyciele i ....wspaniała, niezwykle lubiana przez młodzież liceum pani woźna.

Nie bez znaczenia są również okoliczności, w jakich rodziła się płyta. „Nagrania realizowane były w ciepłym i przyjaznym studio w mieszkaniu absolwentów" – mówią realizatorzy. – „To głównie tam, we wspomnieniach przewijali się dawno niewidziani ludzie, fakty i sytuacje, które powoli gasną, a które chciałoby się pamiętać zawsze. Pojawiały się łzy i radości, i wzruszenia."

*

Audiobook dostępny jest w naszym Zakątku Pamiątek. Wybranych fragmentów można (a zapewniamy, że warto!) posłuchać w zakładce Multimedia.

Zapraszamy, licząc, że dzięki tej wyjątkowej płycie wspomnicie czasy młodych, szkolnych lat. Czasy piękne, bo „poezja to niekończące się piękno".

Share on Myspace