Jednym z licznych przedsięwzięć związanych z obchodami 100-lecia wyszkowskiego liceum będzie sześcioodcinkowy fabularyzowany serial oparty na historii szkoły. Zakończyły się zdjęcia do pierwszego odcinka, który będziemy mogli zobaczyć już w styczniu 2014 r. Przed i za kamerą stanęli, oczywiście, absolwenci ogólniaka.
Scenariusz pierwszego odcinka (autorstwa Piotra Płochockiego) nawiązuje do początków szkoły. Trzeba tu przypomnieć, że w pierwszych latach istnienia głównym problemem ośmioklasowego Gimnazjum Koedukacyjnego był brak własnej siedziby. „Nadarzyła się wspaniała okazja. Do Polski powrócił Jerzy Sołowiew, dyplomata rosyjski z czasów carskich, spadkobierca majoratu i pięknej posiadłości prywatnej" w książce „Gimnazjum w Wyszkowie w latach 1913 – 1939 pisze Zofia Karłowska. – „Był to pałacyk wznoszący się tuż nad Bugiem, otoczony starym parkiem. (...) Rada Miejska postanowiła podarować szkole pieniądze potrzebne na zakup tej nieruchomości."
W serialu pojawia się więc między innymi ks. Bronisław Lutyński (w tej roli Piotr Adler), burmistrz Kazimierz Szymoński (Adam Mróz), ks. Józef Jakubowski (Maciej Kowalski), Jerzy Sołowiow (Waldemar Abramczyk) i rejent Tomasz Miszewski (Tomasz Abramczyk).
Oparty na faktach scenariusz nie pozbawiony jest jednak symboliki. Zastanawiający jest już sam tytuł (na razie roboczy) pierwszego odcinka – „Krzesła"... Do czego nawiązuje? – zdradzić nie możemy. Ujawnimy jedynie, że realizatorów zainspirowała nie tylko historia naszej szkoły, ale i ówczesna epoka – epoka kina niemego.
Sceny kręcone były przed budynkiem przy al. Róż i w zabytkowej plebanii parafii św. Idziego. Reżyserem i autorem zdjęć jest Bartek Krupka.
Pierwszy odcinek serialu o liceum będziemy mogli zobaczyć już w styczniu. Doskonałą okazją będzie pierwsza wystawa organizowana w ramach obchodów 100-lecia liceum.