Co łączy studentki grafiki, architektury i fizyki medycznej, uczennicę liceum – klasy o profilu matematycznym, nauczycielki, przedstawiciela branży budowlanej, instruktora artystycznego i dyrektora działu sprzedaży? Oczywiście I Liceum Ogólnokształcące w Wyszkowie, ale też wielkie zamiłowanie do różnego rodzaju sztuk plastycznych. Ich dzieła możemy oglądać na wystawie w WOK „Hutnik”, otwartej w piątek 25 kwietnia.
Kolejna wystawa zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia liceum jest wyjątkowa z kilku powodów. Tym razem możemy obejrzeć obrazy i rzeźby aż jedenastu osób. Siły połączyli: studentka IV roku grafiki na Wydziale Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych Aneta Majewska (autorka okładek do wszystkich płyt, które ukazały się z okazji 100-lecia liceum), studentka I roku Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej Katarzyna Paruszewska, Karolina Sobczyńska, Weronika Paczkowska, studentka III roku Fizyki Medycznej na Uniwersytecie Warszawskim Magda Lenartowicz, Bożena Wyrzykowska, studentka grafiki na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Klaudia Maison, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Rybienku Leśnym Agnieszka Michalik (Maliszewska), absolwent budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie Patryk Nowak, instruktor artystyczny w WOK „Hutnik” Irena Filipowicz (Lipska) oraz Adam Lamparski. Prawie wszyscy są absolwentami naszego liceum. Prawie, bo Weronika za kilka tygodni ukończy pierwszą klasę.
Tworzą w domowym zaciszu, na wyjazdach, a ich obrazy ozdabiają wiele mieszkań przyjaciół i znajomych. Mają różne inspiracje, różne ulubione techniki, na co dzień zajmują się zresztą zupełnie odmiennymi dziedzinami, ale łączy ich wspólna pasja. Stąd tytuł wystawy – „Tworzymy z pasją”.
- Uważam, że każdy z nas może podjąć się zadania poszukiwań twórczych dla własnej satysfakcji. Jednocześnie swoją twórczością sprawić przyjemność innym ludziom i budzić w nich wrażliwość na piękno, którego tak brakuje we współczesnym świecie - podkreśla Bożena Wyrzykowska, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 2.
- Galeria to nie ściany czy ramy, to ludzie – podczas wernisażu zauważył z kolei Adam Lamparski, obecnie dyrektor sprzedaży farmaceutycznej, ale w latach 80. instruktor plastyki w domu kultury, twórca pierwszej wyszkowskiej galerii.
Większość twórców, których obrazy możemy podziwiać na wystawie to zresztą wychowankowie domu kultury i Ireny Filipowicz oraz, obecnej wśród gości, Katarzyny Słowikowskiej.
Zbiorową wystawę absolwentów i uczniów wyszkowskiego ogólniaka można oglądać do 24 maja. Zapraszamy!